Urszula Grabowska

Jest urodzoną w Myślenicach krakowianką, a właściwie – nowohucianką. Z Krakowem związana przez całe swoje życie zawodowe. Jej macierzystą sceną jest teatr Bagatela (zadebiutowała tu rolą Wiery w „Miesiącu na wsi” Barbary Sass), a szczególnym sentymentem darzy jego kameralną Scenę na Sarego. W Krakowie można ją zobaczyć również w sztukach Teatru STU. Wykłada w Akademii Sztuk Teatralnych, zapraszając studentów do wymiany doświadczeń w interpretacji poezji.

Ciągle w podróży, zwiedza Polską wzdłuż i wszerz, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Uważa się za lokalną patriotkę, dlatego nie planuje przeprowadzki do stolicy. Kraków nazywa „miejscem swojego spełnienia”. Szuka kompromisu między rodziną i aktorstwem, ale nie dokonuje dramatycznych wyborów.

Znana z wielu ról teatralnych, między innymi Maszy w „Trzech siostrach”, Stelli w „Tramwaju zwanym pożądaniem”, Desdemony w „Otellu”, Beli Berlo w „Sprzedawcach gumek”, Heleny w „Wujaszku Wanu”, siostry Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem”, Giny w „Dzikiej kaczce” czy Lizawiety Nikołajewny w „Biesach”.

Krytyków i widzów filmowych zachwyciła między innymi tytułową rolą w filmie Feliksa Falka „Joanna” (nagroda Orła), Wisią we „Wspomnieniu lata” Adama Guzińskiego czy Karusią w „Przedwiośniu” Filipa Bajona.

Rozważała studiowanie psychologii, interesuje się naturą ludzką. Znana z wielu ambitnych ról, z rozrzewnieniem wspomina również czasy swojego debiutu – udziału w programach „Marzenia Marcina Dańca”.

Niedawno zagrała jednego z Gombrowiczów w „Dialogach polskich” Mikołaja Grabowskiego w teatrze Bagatela – za tę rolę otrzymała indywidualną nagrodę aktorską na XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Jest w trakcie realizacji zdjęć do kolejnej serii serialu telewizyjnego „Stulecie Winnych”, w którym gra postać dojrzałej Anny Winnej.