Mateusz Drożdż

Mateusz Drożdż – ur. 1975 r., ekonomista z wykształcenia, pracownik samorządowy z zawodu, działacz społeczny, publicysta i propagator historii Krakowa z zamiłowania. Lubi lotnicze historie związane z lotniskiem w Krakowie – Rakowicach.

W wolnych chwilach zajmuje się popularyzacją historii Krakowa. Jest autorem 3 książek: „Szachownica z pawim piórem. Trzy tuziny lotniczych opowieści o ludziach i wydarzeniach związanych z Krakowem” (2013), „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” (2015), „Spacerem przez Twierdzę Kraków. Krótki przewodnik po wybranych obiektach” (2022) oraz współautorem 7 innych, z których najnowsza – „Muzeum Lotnictwa Polskiego – 60 lat tradycji” została wydana w 2023 r.  z okazji 60-lecia Muzeum.

Jest także autorem artykułów naukowych, kilkuset artykułów popularyzatorskich oraz tekstów publikowanych w portalach internetowych: CiekawostkiHistoryczne.pl, TwojaHistoria.pl, Tytus.edu.pl. Jeden z jego artykułów miał ponad 300 tys., kilka innych miało ponad 100 tys. czytelników.

Był stypendysta Fundacji Roberta Schumana w 2003 r., jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Za swoje działania społeczne oraz popularyzujące historię Krakowa został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2008) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2014).

Jego twórcze i społeczne pasje wspierają (lub czasem tolerują) żona Sylwia, córka Alicja oraz dwie kotki syberyjskie – Irina i Biba.